Перейти до основного вмісту

Енергетичний фронт

Енергетичний сектор став однією з головних цілей військової агресії росії проти України.

Повномасштабне вторгнення розпочалось за 4 години після того, як енергетичну систему України було від’єднано від енергосистем рф та білорусі. Ми вийшли в ізольований режим роботи в рамках підготовки до майбутньої синхронізації з європейською об’єднаною енергетичною системою. Протягом 3 тижнів замість 3-х днів українська енергосистема працювала в ізольованому режимі і попри активні бойові дії довела свою стійкість. З 16 березня, на рік раніше ніж планувалось, ОЕС України була синхронізована з об’єднаною європейською енергосистемою ENTSO-E. Енергетичний фронт з перших днів війни дає гідну відсіч ворогу.

Але росія продовжує навмисне руйнувати енергетичну інфраструктуру, прицільно обстрілює енергетичні об’єкти.

Українська енергетика втратила значну частину потужностей: виведено з ладу чи окуповано понад 50% теплової, 30% сонячної та 90% вітрової генерації, зупинено низку державних шахт. З березня знаходиться в окупації Запорізька атомна електростанція. Чорнобильська АЕС була окупована понад місяць і розграбована.

Руйнувань зазнають електромережі та підстанції, розподільні газові мережі. Позбавленими електро- та газопостачання залишаються сотні тисяч споживачів.

Водночас українські енергетики докладають максимальні зусилля і навіть попри ризик для життя щодня відновлюють енергопостачання в оселі, лікарні, школи, на підприємства… 

Енергетичні компанії з регіонів, які менше постраждали від війни, надають допомогу та передають обладнання колегам в області, зазнали значних руйнувань внаслідок бойових дій та обстрілів.

Практично з самого початку війни надходить обладнання та матеріали від міжнародних партнерів. Польща, Італія, Велика Британія, Швеція, Норвегія, Латвія, Швейцарія, Іспанія, Данія, Бельгія, Болгарія, Німеччина, Чехія, Естонія надсилають устаткування, запчастини, необхідні для відновлення енергетичних об’єктів. Значну роль у координації гуманітарної допомоги від європейських компаній та країн відіграє Секретаріат Енергетичного співтовариства.

Крім того, на базі Секретаріату Енергоспівтовариства, за підтримки Єврокомісії та єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон було створено Фонд енергетичної підтримки України. Донорами Фонду можуть стати як країни, так і міжнародні фінансові організації, компанії енергетичного сектору. Закупівлі для Фонду здійснюватиме Проєкт USAID з енергетичної безпеки, що сприятимє оперативному постачанню якісного обладнання для відновлення пошкодженої критичної інфраструктури, особливо впродовж опалювального сезону.

Окрім вирішення нагальних питань відновлення енергетичної інфраструктури Міненерго вже розробляє довгострокові проєкти з повоєнного відновлення енергосектору. Так, міністр енергетики Герман Галущенко в рамках Конференції з відновлення України у Лугано 4-5 липня 2022 року презентував потенційні інвестиційні проєкти у різних галузях української енергетики на загальну суму понад $120 млрд.

Основними напрямками для інвестицій в енергосектор України є атомна енергетика, відновлювана енергетика, гідроенергетика, виробництво водню та біопалива, підвищення гнучкості енергосистеми та будівництво маневрових потужностей, розвиток електромереж та енергетичної інфраструктури, видобування та транспортування газу, розвиток нафтотранспортної та нафтопереробної інфраструктури.

Міненерго закликає інвесторів розпочинати роботу над проєктами вже зараз – готувати  документацію, отримувати необхідні ліцензії та дозволи. Міністерство максимально сприятиме в підготовці документів у найкоротші терміни, аби наступного дня після завершення війни можна було перейти до фактичного виконання проєктів.

«Інвестуйте в Україну – ми відкриті, ми готові приймати швидкі рішення для реалізації проєктів з розбудови енергетичного сектору», - наголошує Герман Галущенко.