Перейти до основного вмісту

Воднева енергетика

Розвиток водневої енергетики вже став частиною європейських політик у питаннях енергетичного переходу та досягнення кліматичної нейтральності, сталої енергетики та посилення енергетичної безпеки.

Роль водню також зростатиме у зв’язку з повною відмовою України та прискореною відмовою Європейського Союзу від російських енергоресурсів.

Очікується, що водень трансформує економіку в чотирьох основних сферах застосування: транспорт, промисловість, енергетика та комунальні послуги. Сюди входить промислове виробництво водню, його зберігання, транспортування та постачання електроенергії, екологічно чиста енергія для будівель, а також опалення й охолодження.

Україна є одним із пріоритетних партнерів ЄС у майбутній водневій економіці. У 2021 році Міністерство енергетики України приєдналося до Європейського альянсу  чистого водню. Також до Альянсу приєдналися ДП «НАЕК «Енергоатом» та Оператор ГТС України.

Ми маємо необхідні спроможності для виробництва водню – як для внутрішнього споживання, так і для експорту. Це електроенергія, яка не залишає вуглецевого сліду (атомна та відновлювальна генерація) і розвинена газотранспортна система, що сполучена з Європейським Союзом.

Наразі досліджується потенціал України щодо виробництва трьох кольорів водню: «блакитного» з природного газу, «зеленого» з використанням ВДЕ та «рожевого» з атомної енергії. Основою національної стратегії вибору технологій виробництва водню мають бути два основних критерія – вуглецевий слід на всьому життєвому циклі та конкурентна вартість виробництва.

Також вивчаються можливості використання національної ГТС для транспортування водню до Європи. Переобладнання газотранспортної мережі та сховищ для зберігання водню дозволить Україні зберегти своє значення як країни-транзитера енергоресурсів у ХХІ столітті.

Конкурентні переваги та можливості України будуть відображені у Стратегії розвитку водневої енергетики в Україні до 2030 року, яку Міністерство енергетики розробляє спільно з ключовими стейкхолдерами, серед яких USAID, World Bank, уряди Великобританії, Німеччини та інших країн ЄС.

З метою ефективної інтеграції національного водневого ринку до ринку Європейського Союзу, Міненерго максимально сприятиме співробітництву українського бізнесу з міжнародними партнерами, створюватиме необхідну регуляторну базу і систему сертифікації продукції, які відповідають європейським стандартам.