Перейти до основного вмісту

Формула миру Президента Володимира Зеленського має обʼєднати світову спільноту задля повернення суверенного контролю України над ЗАЕС

15 квітня 2024, 14:54

«Ми повинні зменшити нашу залежність від російських енергоносіїв, ввести економічні санкції проти російських компаній, які працюють в атомній енергетиці. Окрім цього, важливим є коаліційний тиск у міжнародних організаціях, зокрема ООН і МАГАТЕ, щоб позбавити росію привілеїв та імунітетів і призупинити її членство в керівних органах». 

Таку позицію озвучив міністр енергетики України Герман Галущенко на засіданні робочої групи «Президентська Формула миру: радіаційна і ядерна безпека» у Празі. 

Організатором заходу стало Міністерство закордонних справ Чехії. Участь у засіданні взяли понад 70 представників дипломатичних відомств та організацій з 25 держав та організацій. Захід є частиною підготовки до Глобального саміту миру, що відбудеться у червні у Швейцарії. 

Виступаючи, Герман Галущенко подякував Чехії та іншим країнам-співголовам за активну участь у заходах для реалізації положень Формули миру. 

«Реалізація Формули миру Президента України Володимира Зеленського дозволить забезпечити мирне використання ядерної енергії в усьому світі та запобігти повторенню нападів на ядерні об'єкти, посилити міжнародне співробітництво та роль МАГАТЕ, а також відновити ядерну та радіаційну безпеку на Запорізькій АЕС», - зазначив міністр. Він ознайомив учасників засідання із поточною ситуацією на тимчасово окупованій ЗАЕС. 

«Своїм діями на Запорізькій АЕС російські окупанти порушують усі принципи ядерної та радіаційної безпеки. росія поступово перетворила ЗАЕС на укріплений військовий об’єкт, замінувавши периметр, розмістивши військову техніку та солдатів на території станції та в машинному залі. Не вистачає кваліфікованого та ліцензованого персоналу, відбувається деградація устаткування», - підкреслив очільник Міненерго.

Герман Галущенко нагадав, що за два роки російської окупації ЗАЕС відбулось вісім блекаутів, коли живлення потреб станції здійснювалося від резервних дизель-генераторів. 

«Україна продовжує забезпечувати ЗАЕС електроенергією з нашої енергосистеми. Але через безперервні обстріли залишається дуже високим ризик чергового пошкодження ліній електропередачі і знеструмлення АЕС. Остання ескалація ситуації на Запорізькій АЕС із ударами безпілотників доводить, що ризики ядерної аварії лише зростають. А будь-який ядерний інцидент на ЗАЕС може поставити під загрозу ренесанс атомної енергетики в усьому світі», - акцентував міністр.

Міністр також зазначив, що Україна має амбітні плани розвитку атомної енергетики, які є частиною втілення Декларації, підписаної низкою країн на COP 28, щодо потроєння потужностей атомної енергетики у світі до 2050 року.