Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко на засіданні Міжнародної консультативної ради високого рівня: атака росіян на енергосектор була безпрецедентною

22 березня 2024, 20:39

У зв’язку з масованою російською атакою на об’єкти української енергетичної інфраструктури відбулося екстрене засідання Міжнародної консультативної ради високого рівня при Міністерстві енергетики України.

Під час зустрічі, в якій взяли участь понад 130 представників міністерств, відомств та міжнародних організацій, очільник Міненерго Герман Галущенко проінформував колег про наслідки безпрецендентної атаки на українську енергетику. 

Серед учасників - єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон, заступник Державного секретаря США Джеффрі Пайєтт, міністр енергетики Австрії Леоноре Гевесслер, міністр довкілля та енергетичної безпеки Італії Гільберто Фратін, міністр промисловості та торгівлі Чехії Йозеф Сікела, заступник міністра енергетики США з міжнародних справ Ендрю Лайт, посол США в Україні Бріджит Брінк, директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський, а також представники країн-членів групи G7+ і профільних міністерств Польщі, Франції, Естонії, Канади, Японії, Словаччини та інших країн. 

«Вперше за два роки повномасштабної війни атака була настільки масованою – загальна кількість дронів та ракет, які вони задіяли одночасно, становила більше 150. У дуже складні для енергетики 2022 - 2023 роки ворог одночасно використовував близько 100 одиниць», - наголосив під час засідання міністр енергетики України Герман Галущенко.

Очільник Міненерго зазначив, що ворог використав під час нинішньої атаки усі види ракет, які має на озброєнні.

«Однією з цілей ворога стала Дніпровська ГЕС.  Ми продовжуємо оцінювати завдану шкоду. Якщо уявити, що вони продовжать атакувати Дніпровську дамбу, це може призвести до катастрофи, яка буде набагато більшою, ніж наслідки руйнування Каховської ГЕС», - зауважив він.

Герман Галущенко також наголосив, що сьогоднішньою атакою ворог завдав руйнувань електричним підстанціям, які мають критичне значення для електропостачання великих міст, зокрема Харкова і Одеси.

Також внаслідок ворожої атаки було пошкоджено лінію електропостачання Запорізької АЕС, що знову поставило під загрозу енергопостачання ядерного об’єкта. Завдяки оперативній роботі українських енергетиків лінію було відновлено. 

Єврокомісар Кадрі Сімсон під час засідання запевнила, що Європейський Союз готовий оперативно відреагувати на запит України щодо необхідного енергетичного обладнання задля якнайшвидшого усунення наслідків російської атаки.

«Також я закликаю донорів, включаючи приватний сектор, до активізації внесків до Фонду енергетичної підтримки України, що функціонує при Секретаріаті Енергетичного Співтовариства і який є ефективним механізмом надання допомоги», - зазначила вона.

Джеффрі Пайєтт своєю чергою наголосив, що США також працює над наданням допомоги українському енергосектору, крім цього, Координаційна група G7+ також сконцентрує зусилля на мобілізації на міжнародному рівні допомоги енергосектору України.

Важливі слова підтримки України від США, зокрема від команди міністра енергетики Дженіфер Гренголм, були передані її заступником Ендрю Лайтом. Своєю чергою посол США в Україні Бріджит Брінк зазначила про варварство російських атак, які вона спостерігає. 

Міністр енергетики Австрії Леоноре Гевесслер відзначила роботу українських енергетиків, які «знову і знову відновлюють енергетичну інфраструктуру після руйнувань». Вона також зазначила, що міністерство працюватиме з австрійськими приватними енергетичними компаніями для надання допомоги Україні.

Міністр промисловості і торгівлі Чехії Йозеф Сікела зазначив, що сьогоднішня російська атака вчергове підтвердила, що росіяни ведуть війну проти цивільних і цивілізації. За його словами, чеські експерти вже вивчають напрямки, якими зможуть надати оперативну підтримку українському енергосектору.

Директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський повідомив, що усі вільні ресурси Фонду підтримки енергетики найближчим часом будуть спрямовані на закупівлю необхідного енергетичного обладнання.

Інші учасники засідання також висловили готовність надавати підтримку Україні, зокрема енергетичним обладнанням, через механізми Фонду підтримки енергетики, а також через посилення української протиповітряної оборони.