З метою забезпечення безумовного виконання законодавчих та нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, посилення протипожежного стану, запобігання пошкодження обладнання та виникнення випадків пожеж на підвідомчих об’єктах підприємств ПЕК Міністерством відповідно до покладених завдань розроблено та запропоновано до виконання комплекс заходів, спрямованих на підвищення протипожежного стану об’єктів підприємств ПЕК у весняно-літній період.
Зазначені заходи розроблено Міністерством за результатами аналізу протипожежного стану підприємств ПЕК у попередні весняно-літні періоди.
Особлива увага підприємств була спрямована на підтримання у належному стані систем виявлення та гасіння пожеж, первинних засобів пожежогасіння, засобів індивідуального захисту працівників, удосконалення підготовки персоналу до дій в умовах надзвичайних ситуацій і підвищення ефективності протиаварійних тренувань, а також на очищення охоронних зон ліній електропередач, магістральних та розподільчих нафтопроводів, газопроводів і конденсатопроводів, що проходять через сільськогосподарські угіддя від спалимих речовин.
Спеціалістами служб пожежної безпеки підприємств ПЕК, членами добровільно-пожежної охорони, а також із залученням фахівців інших протипожежних формувань упродовж весняно-літнього періоду проведено понад 2,5 тис. перевірок стану пожежної безпеки виробничих об’єктів. У ході перевірок виявлено близько 8,5 тис. порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів.
Під час проведення перевірок виявлено, що основні порушення здійснюються виробничим персоналом через недотримання вимог технологічного процесу, недотримання на належному рівні трудової та виробничої дисципліни тощо.
Зокрема, не у повному обсязі проводяться роботи щодо антикорозійного та вогнезахисного покриття металевих конструкцій енергетичного обладнання, монтажу систем блискавкозахисту об’єктів, заміни гравійної підсипки, прочищання дренажів у масловідводах трансформаторів, внутрішні та зовнішні водовідвідні канали замулені і поросли кущами. При технічному обслуговуванні не надається належної уваги огляду обладнання. Несвоєчасно проводяться ремонті роботи, технічне обслуговування окремих засобів захисту від напруги. Зафіксовано випадки пошкодження плит перекриття кабельних каналів. Окремі кабельні канали потребують ремонту (протипожежного ущільнення). Через наявність недоліків в системах захисту оливи не забезпечується надійна і безаварійна робота силових трансформаторів, іншого оливонаповненого устаткування.
Водночас слід відмітити, що забезпеченість підприємств вогнегасниками та витратними вогнегасними речовинами і матеріалами у середньому складає 99% від потреби. Забезпеченість вогнегасниками автомобілів й інших транспортних засобів - 96% від потреби.
Крім того, проводилися перевірки об’єктів культурної сфери (лікувально-профілактичних, баз відпочинку, шкіл, дитячих садків та інших об’єктів з масовим перебуванням людей). Особливу увагу було приділено технічному та протипожежному стану трансформаторних підстанцій, які експлуатуються на їх території.
З метою відпрацювання тактичних прийомів, практичних навичок локалізації й гасіння пожеж в умовах підвищених температур організовано та проведено понад 3 тис. об’єктових та цехових протипожежних тренувань, до яких залучалися понад 35 тис. працюючого персоналу, членів пожежної охорони та інших протипожежних формувань.
Готовність добровільної пожежної охорони до дій під час виникнення надзвичайних ситуацій (пожеж) перевірено шляхом проведення міжстанційних змагань, в яких взяли участь фахівці Міністерства.
Довідково:
З 13 по 15 червня 2017 року на новому тренувальному майданчику Трипільської ТЕС ПАТ «Центренерго» відбулися міжстанційні змагання з пожежогасіння добровільної пожежної охорони відокремлених підрозділів ПАТ «Центренерго». В минулому році аналогічні змагання проводилися на території Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго».
31 серпня 2017 року на спеціалізованому спортивному полігоні Гайсинського районного сектору Державної пожежно-рятувальної частини № 10 в місті Гайсині Вінницької області відбулися змагання членів добровільної пожежної охорони восьми теплових електростанцій ПАТ «ДТЕК ЕНЕРГО» та ПАТ «Київенерго». Організатором змагань виступала Ладижинська ТЕС ПАТ «ДТЕК «Західнерго».
За підсумками змагань були визначені та нагороджені переможці змагань.
Відпрацювання навичок і постійне вдосконалення знань дозволить надалі адекватно і оперативно реагувати на виникнення (непередбачених) надзвичайних ситуацій і запобігати їх негативним наслідкам, максимально ефективно підготуватися до роботи в реальних умовах.
Упродовж весняно-літнього періоду підприємствами ПЕК для населення проводилася роз’яснювальна робота за допомогою засобів масової інформації. Видано понад 1,5 тис. статей у багатотиражних газетах, здійснено майже 980 виступів по об’єктовому та місцевому радіо, продемонстровано 950 сюжетів по місцевому телебаченню та інше.
Разом з тим за весняно-літній період поточного року на підприємствах ПЕК виникло 10 пожеж, що майже вдвічі більше ніж за аналогічний період 2016 року (6 пожеж).
По галузях ПЕК виникнення пожеж розподілилося наступним чином: в електроенергетичному комплексі 4 пожежі (у 2016 - 4), у вугільно-промисловому комплексі - 4 (у 2016 - 1), в нафтогазовому комплексі зменшено на 100 % (у 2017 році – 0, у 2016- 1) та в атомно-промисловому комплексі пожеж не було допущено.
За попередні весняно-літні пожежонебезпечні періоди ситуація із загальною кількістю пожеж розподілилась наступним чином: у 2015 році – 6, у 2014 році – 13, у 2013 році – 11.
Слід зазначити, що через неналежне виконання заходів (вчасне викошування та вивіз сухої трави, очищення від легкозаймистих речовин та інше в охоронних зонах ліній електропередач) збільшилися випадки відключення повітряних ліній (через низові пожежі).
Збільшується ризик виникнення надзвичайної ситуації в охоронних зонах магістральних та розподільчих нафтопроводів, газопроводів і конденсатопроводів з причини горіння торфу, сухої трави, необережного поводження з вогнем сторонніх осіб (пікніки тощо).
Випадки виникнення пожеж свідчать про те, що суб’єктами господарювання не на належному рівні розробляються заходи з пожежної безпеки, які не охоплюють усі аспекти, що можуть призвести до виникнення пожеж. Зокрема, не у повному обсязі проведено модернізацію застарілого обладнання, огляд і ремонт обладнання, заміну гравійної підсипки, прочищання дренажів у масловідводах трансформаторів. Окремі кабельні канали потребують ремонту (протипожежного ущільнення). Через наявність недоліків в системах захисту оливи не забезпечується надійна і безаварійна робота силових трансформаторів, іншого оливонаповненого устаткування тощо.
На підприємствах ПЕК запроваджено постійний моніторинг пожежонебезпечної ситуації.