Перейти до основного вмісту

Стандарт ІПВГ

Стандарт ІПВГ - це добровільно підтримуваний Україною документ, прийнятий Міжнародним правлінням ІПВГ та затверджений Глобальною конференцією ІПВГ, який визначає принципи та вимоги щодо забезпечення прозорості у сфері видобування нафти, газу та інших корисних копалин.

Завданням ІПВГ є забезпечення високого ступеня прозорості та відкритості у сфері видобування природних ресурсів.

На  Глобальній конференції ІПВГ, що проходила  13-16 червня 2023 року в м. Дакар (Сенегал) було представлено новий  Стандарт ІПВГ 2023 року, метою якого є  покращення  розуміння впливу енергетичного переходу, подолання корупційних ризиків, сприяння гендерній рівності та покращення збору доходів у майже 60 країнах, що впроваджують ІПВГ. 

Стандарт 2023 року є четвертою редакцією з моменту прийняття першого Стандарту ІПВГ 2013 року.

Оновлення Стандарту ІПВГ здійснюється кожні 3 роки.

Зміни Стандарту ІПВГ 2023 року вступають в дію з 01 січня 2025 року.

Аналітичним центром ГО «Діксі Груп» за підтримки  Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), 29 січня 2024 року проведено онлайн-захід «Еволюція Стандартів: презентація оновленого Стандарту ІПВГ 2023».  На цьому заході було представлено  Аналітичний звіт, у якому  наведений стислий опис змін до Стандарту ІПВГ 2023, висвітлено аналіз чинних нормативно-правових актів України, що регулюють різні аспекти діяльності та підзвітності видобувних компаній, а також надано рекомендації щодо запровадження законодавчих та регуляторних змін з метою виконання вимог Стандарту ІПВГ 2023.

Докладніше ознайомитися з Аналітичним звітом можна, перейшовши за посиланням:  http://surl.li/qnhoo 

Стандарт ІПВГ 2023 року  складається з трьох частин: 1 «Впровадження Стандарту ІПВГ»;  2.«Нагляд та Валідація з боку Правління ІПВГ»; 3. «Керівництво та управління ІПВГ».

 

Частина 1 Стандарту ІПВГ 2023 року складається з наступних розділів:
1. Принципи ІПВГ. У 2003 році, при заснуванні ІПВГ, групою країн, компаній та організацій громадянського суспільства узгоджено принципи, метою яких є підвищення прозорості щодо платежів та доходів у видобувному секторі.

2. Порядок отримання статусу країни, що впроваджує ІПВГ. Будь-яка країна, що має намір впровадити ІПВГ, повинна виконати ряд кроків, перед тим як подавати заявку на отримання статусу країни, що впроваджує ІПВГ. 

3. Вимоги ІПВГ . У Стандарті ІПВГ визначено вимоги, яких повинні  дотримуватися країни, що впроваджують ІПВГ.  Національна багатостороння група, до складу якої входять представники уряду, компаній  та громадських організацій, здійснює нагляд за впровадженням ІПВГ та встановлює цілі, що відображають національні пріоритети в управлінні видобувним сектором.

4. Очікування щодо компаній, які підтримують ІПВГ. Підвищення прозорості сприяє кращому розумінню управління природними ресурсами, зміцненню державного та корпоративного управління, зниженню корупції та наданню даних для забезпечення більшої прозорості та підзвітності у  видобувних  галузях. Компанії, що підтримують ІПВГ, працюють спільно з урядами та громадянами і  таким чином приносять користь суспільству та місцевому населенню.

Компанії, що підтримують ІПВГ, сприяють впровадженню Стандарту ІПВГ шляхом звітування в країнах, що впроваджують ІПВГ, де вони працюють. Компанії, що підтримують ІПВГ, також заохочуються до участі в багатосторонніх групах зацікавлених сторін та активної участі в процесі ІПВГ. 

5. Протокол: Участь громадянського суспільства. Містить Положення щодо забезпечення повного, активного та ефективного залучення громадянського суспільства до впровадження ІПВГ.

6. Кодекс поведінки Асоціації ІПВГ. Викладено принципи та стандарти, якими керуються у своїй поведінці всі посадові особи ІПВГ.

Цей Кодекс поведінки застосовується до всіх членів Правління ІПВГ, їхніх заступників, членів Асоціації ІПВГ, співробітників секретаріату (національного та міжнародного) та членів багатосторонніх груп зацікавлених сторін. 

7.  Політика відкритих даних. Рекомендації щодо дотримання концепції відкритих даних щодо впровадження ІПВГ у межах узгодженого обсягу впровадження ІПВГ на національному рівні. Відкриті дані лежать в основі місії ІПВГ - сприяти відкритому та підзвітному управлінню природними ресурсами. Роблячи дані легкодоступними, зрозумілими та придатними для використання, звітність ІПВГ може посилити громадські дебати, надати інформацію для прийняття рішень та сприяти кращому розумінню громадськістю управління природними ресурсами. 

 

Частина 2 Стандарту ІПВГ 

Нагляд та Валідація з боку Правління ІПВГ. У цьому розділі викладено процедури та критерії, які Правління ІПВГ використовує для нагляду та оцінки впровадження ІПВГ. Сюди входять часові рамки для країн, що впроваджують ІПВГ, для публікації даних  ІПВГ, а також нагляд Правління ІПВГ за процесом валідації. 

 

Частина 3 Стандарту ІПВГ

Керівництво та управління ІПВГ присвячена питанням управління Асоціацією ІПВГ.

Стандарт ІПВГ 2023 року доступний до перегляду англійською, а також у перекладі українською.

Стандарт ІПВГ 2023 англійською

Стандарт ІПВГ 2023 перекладений українською
 

Основним документом, що готується на виконання вимог міжнародного Стандарту ІПВГ є щорічний національний Звіт ІПВГ


Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 №1098 «Про приєднання України до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях» Уряд України зобов’язався імплементувати стандарт забезпечення прозорості ІПВГ.У 2013 році Україна приєдналась до Ініціативи прозорості видобувних галузей і, починаючи з 2015 року, публікує щорічні звіти.

Відповідно до вимог ІПВГ усі нафтові, газові, гірничодобувні компанії та інші видобувні компанії, що здійснюють істотні платежі на користь уряду повинні надавати повну та вичерпну інформацію стосовно цих платежів. 

Відповідно до Закону України від 18.09.2018 № 2545-VIII «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» звіт ІПВГ готується незалежним адміністратором за результатами проведення аналізу та звірки інформації, наданої суб’єктами господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, та отримувачами платежів, відповідно до технічного завдання та в рамках ІПВГ.

Згідно з статтею 10  Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» Міністерство енергетики України готує технічне завдання незалежному адміністратору відповідно до якого, після погодження з Багатосторонньою групою з імплементації ІПВГ, готується  щорічний Звіт ІПВГ. Зміст технічного завдання та звіту ІПВГ має відповідати вимогам ІПВГ. 

Обрання незалежного адміністратора та закупівля у нього послуг з підготовки звіту ІПВГ здійснюється з дотриманням вимог Закону України  «Про публічні закупівлі». Обраний незалежний адміністратор має бути схвалений Багатосторонньою групою з імплементації ІПВГ.

Звіт ІПВГ готується дома мовами (українською та англійською) та погоджується багатосторонньою групою з імплементації ІПВГ.