Перейти до основного вмісту

Безпека газопостачання та скорочення споживання газу в країнах ЄС – внесок у перемогу України - Герман Галущенко

26 липня 2022, 20:30

На цьому наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко, виступаючи на неформальному робочому ланчі міністрів з питань енергетики держав-членів ЄС в рамках надзвичайного засідання Ради ЄС з питань транспорту, телекомунікацій та енергетики, що проходить в Брюсселі. Україна вперше бере участь у такому засіданні. Ключові питання порядку денного – безпека газопостачання та скорочення споживання газу в країнах ЄС.

Герман Галущенко подякував європейським партнерам за солідарність та готовність знаходити спільні рішення щодо шляхів та нових маршрутів постачання енергоносіїв, а також за активну допомогу Україні у протистоянні викликам в енергетичній сфері.

“Україна знає, як це, коли росія раптово взимку припиняє постачання газу – ми це вже неодноразово переживали. Цю зиму ми пройшли з вугільною блокадою з їхнього боку, до якої наприкінці лютого додалася і повномасштабна військова агресія. Безумовно, солідарність європейських партнерів та готовність знаходити не стандартні рішення – неоціненні складові підтримки у такі важкі моменти”, - зазначив він.

“Оскільки ця війна ведеться не тільки проти України, а проти всієї Європи, потрібні такі ж швидкі та безпрецедентні рішення на європейському рівні. Ми готові і хочемо поділитися своїм досвідом з європейськими партнерами”, - наголосив Герман Галущенко.

Очільник Міненерго підкреслив, що єдність і солідарність Європи мають особливе значення в нинішній складний період, коли росія має намір їх зруйнувати. Збереження і подальше посилення санкцій відіграють ключову роль у стримуванні росії і її спроб застосувати щодо ЄС газовий шантаж.

“За нинішніх умов поступки призведуть лише до зростання вимог з боку агресора і терориста. Якщо ми піддамося шантажу, апетити та вимоги російського агресора тільки зростуть. Санкції мають залишатися в силі в повному обсязі і посилюватись, доки у російського режиму не закінчаться ресурси для фінансування військових видатків”, - наголосив Герман Галущенко.

Міністр енергетики України підкреслив, що за 5 місяців війни було прийнято багато не стандартних та вкрай важливих рішень, які дозволили зберегти функціональність та працездатність енергосистеми України. Одним із визначних та досить цінним рішенням є синхронізація української енергосистеми з ENTSO-E, а також відкриття експорту з Україною до ЄС.

Водночас Герман Галущенко закликав європейських колег розглянути можливість збільшення експорту електроенергії та підняти рівень перетоків між сторонами, нагадавши, що технічні потужності мережі дозволяють збільшити їх майже в 17 разів – до 1690 МВт. Збільшення потужностей експорту української електроенергії може вирішити низку критичних проблем, зокрема, замістити Європі 5-6 млрд кубів російського газу та допомогти ринку електроенергії України з ліквідністю.

Герман Галущенко також подякував європейській стороні за запрошення України долучитися до роботи створених Єврокомісією регіональних робочих груп, які працюють над пошуком рішень для проходження наступної зими. Залучення української сторони до роботи європейських інституцій такого рівня свідчать про важливу роль нашої держави у забезпеченні надійності і безпеки енергопостачання континенту.

Також у своєму виступі міністр енергетики України підняв питання окупації Запорізької атомної електростанції російськими військовими. Герман Галущенко закликав європейських колег задіяти усі можливі механізми реагування та впливу, у тому числі на МАГАТЕ, для того, аби відновити повний контроль української влади на станції, забезпечити безпеку роботи ядерного об’єкта та припинити терор росіян щодо працівників ЗАЕС. Він підкреслив, що будь-який візит МАГАТЕ на станцію до відновлення українською стороною повноцінної нормальної роботи АЕС призведе до узаконення присутності росії на її території.