Перейти до основного вмісту

Чехія зацікавлена в участі у проєктах з відновлення та відбудови енергосектору України

30 листопада 2022, 14:35

Заступник міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков провів зустріч з чеською делегацією на чолі із заступником міністра закордонних справ Чеської Республіки Мареком Свободою. Участь у зустрічі з чеської сторони також взяв Надзвичайний і Повноважний Посол Чехії в Україні Радек  Матула та представники чеських компаній, зокрема, «Energo-Pro», «ZDAS», «VRgineers»/«OMNIPOL» та інших.

Ярослав Демченков наголосив, що внаслідок регулярних масованих російських атак українська енергетична інфраструктура продовжує зазнавати значних пошкоджень. Українські енергетики цілодобово проводять відновлювальні роботи і їм вдається відновлювати енергопостачання домівок мільйонів українців та об’єктів критичної інфраструктури. Водночас ворог не припиняє атаки, обстрілюючи один і той же об’єкт до 10 разів.

«Ми терміново потребуємо високовольтного обладнання для відновлення магістральних мереж, а також середньо- та низьковольтного обладнання для відновлення регіональних систем розподілу та передачі електроенергії. Інше обладнання, зокрема, для генеруючих компаній також вкрай необхідне. Запасів енергетичних ресурсів та професіоналізму українських енергетиків достатньо щоб вистояти, проте потрібно відновлювати зруйноване росіянами. Ми щиро вдячні усім міжнародним партнерам за надану допомогу та прагнення зробити внесок у відновлення енергосистеми України», - підкреслив заступник міністра.

У відповідь представники чеської делегації заявили про готовність зробити внесок до Фонду енергетичної підтримки України, створеного Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, а також збільшити допомогу українському енергосектору на регіональному рівні. Також Марек Свобода наголосив, що Чехія продовжуватиме підтримку України як на політичному так і на економічному фронті.

Заступник міністра енергетики України відзначив необхідність розробки ефективного плану дій із запровадження санкцій щодо атомно-промислового комплексу рф. Своєю чергою чеська сторона підкреслила свою проактивну позицію у ЄС щодо запровадження санкцій проти держави-терориста.

«Нам потрібно зупинити росію в її злочинній і терористичній діяльності та відсікти всі можливості отримання нею надприбутків з енергетичної сфери та відповідно зменшити здатність спонсорувати воєнні злочини. Ось чому ми повинні об’єднати наші зусилля для повної ізоляції російської ядерної галузі та демілітаризації росії», - зазначив він.

Ярослав Демченков підкреслив, що після перемоги над росією Україна буде відбудовувати свій енергетичний сектор за сучасними технологіями, посилюючи власну ядерну енергетику і роль відновлюваних джерел енергії, застосовуючи новітні стандарти енергоефективності та враховуючи принципи сталого розвитку.

«Українська енергосистема в майбутньому категорично відрізнятиметься від радянської, яку ми отримали у спадщину. Децентралізація, надійність, стійкість та автоматизація нової енергосистеми допоможуть нам досягати цілей зеленого розвитку», - підкреслив він.

Представники чеських енергетичних компаній підтвердили свою зацікавленість щодо  участі у повоєнній відбудові енергетичного сектору України, а також виявили готовність щодо постачання газових турбін для українських енергетичних підприємств та участі у проєктах з розвитку відновлюваної енергетики.