25 червня 2026 року на полях Конференції з питань відновлення України в Гданську Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр енергетики України Денис Шмигаль презентував візію оновленої Енергетичної стратегії України, яку Міністерство енергетики України розробляє спільно зі Світовим банком. Документ визначить пріоритети розвитку енергетичного сектору з урахуванням сучасних викликів, потреб відновлення та європейської інтеграції.
«Україна будує нову енергетику, адаптовану до викликів XXI століття. Стратегічна амбіція України — повернутися до 54 ГВт встановленої потужності, яку ми мали до 2014 року. Її має забезпечувати: 50% — атомна енергетика, 30% — відновлювані джерела енергії, 20% — нова газова генерація та модернізована теплоенергетика», – зазначив Денис Шмигаль.
Водночас очільник Міненерго повідомив, що одним із ключових напрямів оновленої стратегії стане розподілена стійкість.
“Ми формуємо архітектуру «енергетичних сот» — кластерів, здатних підтримувати базові функції навіть у разі пошкодження центральної мережі”, - наголосив Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр енергетики України.
За його словами, оновлена стратегія також передбачає — безпеку. Захист буде вмонтований у каркас енергетичної системи та стане її невід’ємною властивістю. Він складатиметься з трьох основних шарів: архітектурного захисту, військового захисту та стійкості на рівні системи.
Четвертий акцент, який назвав Денис Шмигаль, єдиний енергетичний простір з Європою.
«Пріоритетами є розширення потужності транскордонної інтеграції з ENTSO-E до 4,5 ГВт, розвиток пропускних потужностей у газовій сфері, використання українських газосховищ, розвиток власного газовидобутку, посилення енергетичних маршрутів до Центральної Європи та експорт чистої енергії», – підкреслив Денис Шмигаль.
Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр енергетики України Денис Шмигаль подякував керуючій директорці з питань операційної діяльності Анна Б'єрде та команді Світового банку за підтримку у розробці оновленої Енергетичної стратегії України.