Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко відзначив досягнення України під час президентства в Енергетичному Співтоваристві

15 грудня 2022, 19:39

Сьогодні відбулось 20-е засідання Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства, яке відкрили міністр енергетики України Герман Галущенко і єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон. 

У своєму виступі Герман Галущенко підбив підсумки річного  президентства України в Енергоспівтоваристві. 

«Коли ми прийняли президентство в Energy Community минулого січня, ми планували зосередитися на цілях Європейської зеленої угоди, інтеграції ринків, енергетичній безпеці та солідарності. Війна та енергетичний терор росії проти України довели, що зараз ці цілі важливіші, ніж будь-коли. Попри все, ми змогли досягти прогресу в цих трьох ключових пріоритетах. Я впевнений, що рік українського головування запам’ятається як рік, коли Європа досягла незалежності від російського енергетичного шантажу», - наголосив Герман Галущенко.

Так, під час головування України Енергетичне співтовариство завершило переговори щодо цілей енергоефективності до 2030 року, відновлюваних джерел енергії та скорочення викидів парникових газів. Їх прийняття сьогодні стало важливим кроком на шляху до декарбонізації. Реалізація цих цілей у майбутньому допоможе позбутися залежності від російського чи будь-якого іншого викопного палива. Україна продовжить роботу над NECP та братиме участь у обговоренні ключових питань, таких як майбутнє справедливого переходу.

Під керівництвом України Енергетичне співтовариство підтримало Договірні сторони в їхніх програмах декарбонізації. 

Ще одним напрямком українського головування була робота над просуванням ринкової інтеграції між Договірними сторонами Енергетичного Співтовариства та державами-членами ЄС. Так, було підготовлено новий електроенергетичний пакет, який дозволить швидше та ефективніше інтегрувати енергетичні ринки Договірних Сторін Енергетичного Співтовариства в європейський ринок за принципом взаємності. Пакет охоплює низку ринкових та системних мережевих кодексів, які на сьогодні в ЄС визначають правила функціонування ринків електричної енергії та їх об’єднання (coupling), вимоги та засади щодо управління енергетичними системами.

Найбільшим проривом для ринкової інтеграції стала синхронізація енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи.

У контексті безпеки постачання енергоресурсів вдалося домовитись про конкретні дії щодо надання практичної допомоги Україні та Молдові. Було рекордно швидко прийнято Регламент про підземні сховища газу. Також ЄС виступив з ініціативою щодо спільних закупівель газу, яка відкрита для Договірних сторін Енергетичного співтовариства.

За підсумками засідання Україна відповідно до ротаційного принципу головування передала повноваження президентства Енергетичного Співтовариства Албанії.