Перейти до основного вмісту

Герман Галущенко виступив на надзвичайному засіданні Міністрів енергетики ЄС 

24 листопада 2022, 13:40

Рада міністрів енергетики Європейського Союзу на надзвичайному засіданні під головуванням Чехії обговорила ситуацію з енергетичною безпекою України у зв’язку з вчорашніми російськими масованими обстрілами.
 
Міністр енергетики України Герман Галущенко у своєму онлайн-виступі перед учасниками надзвичайного засідання наголосив, що 23 листопада росія випустила по Україні близько 70 ракет, з яких було перехоплено 51 ракету. На жаль, інші вразили об’єкти енергетичної інфраструктури, зокрема, теплову генерацію, а також вузлові підстанції. Цей обстріл мав вплив не лише на енергосистему України, але і сусідньої Молдови.
 
“Вчорашній удар мав тяжкі наслідки.  Відбувся блекаут. Всі атомні електростанції України були знеструмлені. Це перший випадок, коли всі чотири українські АЕС були знеструмлені одночасно”, - підкреслив Герман Галущенко.
 
Міністр наголосив, що енергетики відразу після обстрілів розпочали ремонти. Водночас, з огляду на масштаби руйнувань, відновлювальні роботи потребуватимуть певного часу.
 
Єврокомісар з питань енергетики Кадрі Сімсон закликала країни ЄС більш ефективно долучатися до надання допомоги українському енергосектору, підкресливши особливу важливість такої підтримки в зимовий період.
 
“росія цинічно знищує інфраструктуру України в зимовий сезон. Вчорашнє рішення Європарламенту визнати росію терористичною державою зайшло прямо в суть – це справді терористична держава”, - наголосив Герман Галущенко.
 
Міністр акцентував увагу на наслідках вчорашньої атаки. росія не вперше знеструмлює українські АЕС – через російські обстріли понад 5 разів у блекауті була окупована росіянами Запорізька АЕС. Крім того внаслідок російських атак 15 листопада припинялось електропостачання Хмельницької АЕС. Вчора  вперше усі чотири українські АЕС були знеструмлені одночасно.
 
“У світі ще ніколи не було стільки блоків АЕС, що одночасно перебувають в режимі блекауту. Залишати такі атаки країни-терориста без відповіді – значить заохочувати росіян завдавати все більше і більше ударів”, - наголосив він.
 
Очільник Міненерго підкреслив, що ця ситуація несе загрозу не тільки Україні, але і всьому європейському континенту.
 
Герман Галущенко закликав ЄС розробити список наджорстких заходів, які будуть застосовані автоматично, якщо цей російський терор триватиме і надалі.
“Ці заходи повинні мати потужний стримуючий ефект і вводитися в дію у разі повторення таких масованих атак на українську цивільну інфраструктуру”, - наголосив він.
 
Герман Галущенко також підкреслив важливість призупинення прав і привілеїв росії в рамках МАГАТЕ. Крім того потрібно чітко вказати роль і відповідальність “росатому” в окупації ЗАЕС і плануванні атак на всі українські атомні об'єкти.
 
Очільник Міненерго також закликав європейську спільноту переоцінити співпрацю з “росатомом” з точки зору енергетичної безпеки ЄС та не розпочинати нові проєкти з російською компанією та її дочірніми структурами.