Перейти до основного вмісту

Переговори про членство України в ЄС: розпочався скринінг законодавства у сфері енергетики

08 липня 2025, 22:25

8 липня  у Брюсселі  розпочався офіційний скринінг українського законодавства на відповідність праву Європейського Союзу у сфері енергетики. 
До складу української делегації на чолі з Віцепремʼєр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністеркою юстиції України Ольгою Стефанішиною увійшли заступники міністра енергетики України Роман Андарак та Микола Колісник. 

Під час заходу представники органів державної влади та енергетичних компаній презентували поточний стан імплементації актів права ЄС за такими напрямками, як енергоефективність, ринок газу, безпека постачання, відновлювана енергетика та транс’європейські енергетичні мережі.

Скринінг є важливим етапом у переговорному процесі щодо вступу України до ЄС та визначатиме подальші кроки з імплементації acquis ЄС за главами 15 «Енергетика» та 21 «Транс’європейські мережі». 

Українська сторона окреслила основні виклики у процесі імплементації та поінформувала про потреби у підтримці з боку ЄС.

Представники Європейської Комісії наголосили, що енергетика є одним із ключових розділів переговорів, оскільки охоплює питання лібералізації ринку та енергетичної безпеки. Також відзначили хороший прогрес України у сферах газу, електроенергетики, дизайну ринку, а також у зміцненні інституційної спроможності, що стало можливим завдяки багаторічній підтримці з боку ЄС.

Заступник Міністра Роман Андарак акцентував на символічності того, що напередодні початку офіційного скринінгу у Верховній Раді України зареєстровано два важливі законопроєкти:«Про внесення змін до деяких законів України щодо імплементації норм європейського права з інтеграції енергетичних ринків, підвищення безпеки постачання та конкурентоспроможності у сфері енергетики» і «Про інфраструктурні проекти у сфері енергетики, які становлять суспільний інтерес».

«Ми вже передали європейській стороні законопроєкт щодо інтеграції енергетичних ринків для оцінки його відповідності європейському законодавству й очікуємо, що відповідний висновок сприятиме його ухваленню Верховною Радою. Спільний розвиток наших енергетичних ринків відповідно до законодавства ЄС та принципів солідарності вже довів свою ефективність у зміцненні стійкості до зовнішніх загроз», – зазначив Роман Андарак.

Він також додав, що у межах двосторонньої зустрічі з ЄС Україна веде перемовини з Єврокомісією щодо можливих напрямів прискореної інтеграції.

Заступник міністра Микола Колісник  відзначив потенціал співпраці у сфері розвитку біометану, адже початок 2025 року ознаменувався першим експортом українського біометану до ЄС, що засвідчило високий інтерес ринку. 

«З метою пришвидшеної інтеграції ми прагнемо розпочати процес підключення Оператора газотранспортної системи України до Бази даних ЄС (Union Database), що забезпечить додаткову прозорість та належну верифікацію даних про закачування біометану», – зазначив Микола Колісник.

Серед інших ініціатив, запропонованих українською стороною, – посилення співпраці між національним енергетичним регулятором та Агентством з питань співробітництва енергетичних регуляторів (ACER), долучення України як спостерігача до органів ЄС, що здійснюють розробку енергетичного законодавства тощо.