Перейти до основного вмісту

Регламент ЄС щодо газових сховищ має бути включений до обов’язкових у рамках Енергетичного Співтовариства – Ярослав Демченков

21 вересня 2022, 10:39

У Відні під головуванням заступника міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослава Демченкова пройшло 65-те засідання Постійно діючої групи високого рівня Енергетичного Співтовариства.

Під час засідання розглянуто ряд питань, зокрема пропозиції щодо цілей Енергетичного Співтовариства у галузі відновлюваних джерел енергії, енергоефективності та зменшення викидів парникових газів до 2030 року.

Окрема увага була приділена питанню включення Регламенту ЄС щодо газових сховищ до обов’язкових у рамках Енергетичного Співтовариства. Відповідний Регламент ухвалений з метою забезпечення безпеки енергопостачання ЄС на тлі війни росії проти України та енергетичного шантажу рф. Він передбачає спільні закупівлі газу та обов’язок щодо рівня заповнення підземних сховищ газу в Європі.

Українською стороною висловлено підтримку пропозиції щодо включення відповідного акту законодавства ЄС до нормативної бази Енергетичного Співтовариства та готовність оперативно здійснити всі необхідні внутрішньодержавні процедури у цьому контексті.

Нові регламенти планується прийняти на засіданні Ради міністрів договірних сторін Енергетичного співтовариства, Регламент щодо газових сховищ має бути прийнято за скороченою процедурою.

«Ми солідарні з ЄС і цілком підтримуємо заходи, що допоможуть Європі протистояти російському газовому шантажу», - заявив Ярослав Демченков.

У ході засідання наголошувалося, що основною причиною нинішньої ситуації на енергетичному ринку ЄС є саме росія та її газовий шантаж. Разом із цим Україна вже робить свій внесок у забезпечення безпеки енергопостачання ЄС шляхом здійснення експорту електроенергії. Збільшення експорту є найкращим способом підтримати ліквідність українських енергетичних компаній, а для європейських партнерів – замістити до 6 млрд кубометрів російського газу.

Також учасники продовжили обговорення питання підготовки до прийняття Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства нового пакету актів ЄС, що охоплює низку ринкових та системних мережевих кодексів, які на сьогодні в ЄС визначають правила функціонування ринків електричної енергії та їх об’єднання. До нього також увійде низка делегованих регламентів ЄС щодо енергетичного маркування, системи торгівлі викидами та моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів.

«Для енергетичного переходу світові потрібна чиста та надійна енергія, яка буде використовувати відновлювані джерела. І ми вітаємо рішення Європейського Парламенту, яке позначає природний газ і ядерну енергію як екологічні інвестиції. Україна має на меті відновити після війни свій енергетичний сектор за принципами енергетичного переходу та енергоефективності. Нам потрібно не тільки відмовитися від російського викопного палива, але й здійснити плавний перехід до більш стійких, безвуглецевих і зелених джерел енергії», - зазначив Ярослав Демченков.

Заступник міністра вкотре наголосив на необхідності посилення санкцій проти росії в енергетичному секторі і прийняття відповідного рішення в рамках Енергетичного Співтовариства.

«Цивілізований світ має спільно припинити спонсорувати російську військову машину. Україна вдячна за Шостий пакет санкцій ЄС, ухвалений на початку червня цього року, і закликає вас підтримати нашу пропозицію щодо обмежувальних заходів проти російської агресії. Відмова від російського вугілля, нафти та газу має стати великим кроком уперед – не лише у підтримці України, а й у зміцненні європейської енергетичної безпеки. Ми повинні тримати єдину позицію та продовжувати послідовні дії, щоб продемонструвати нашу солідарність проти регулярних спроб росії використовувати енергію як зброю», - зазначив він.

Нагадаємо, 30 листопада 2021 року Україна прийняла головування в Енергетичному Співтоваристві терміном на один рік.